HABERLER

<-Geri Dön

Akıllı Dizel Motorlar (DENSO i-ART Enjektör Teknolojisi)

16-05-2019 09:36

Akıllı dizel motorlar

Dünyanın en temiz, en sessiz, en verimli dizel motorları sürekli olarak yakıt enjeksiyonunu optimize ediyor. i-ART, yeni nesil dizel motorları piyasaya sunmak için dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir uygulamayla her bir enjektöre bir basınç sensörü yerleştiriyor.

i-ART: Akıllı Hassas Arıtma Teknolojisi 
i-ART, DENSO CORPORATION'ın Japonya'da ve diğer ülkelerde tescilli bir ticari markasıdır.

Dizel motor, icadından 120 yıl sonra ileriye yönelik devrimsel bir adım atıyor.

1893 yılında, Rudolf Diesel Almanya'da dizel motoru icat etti. Kısa bir süre sonra, bu motorlar tüm dünyada buharlı motorların yerini aldı. Ardından, daha az CO2 emisyonuna sahip Temiz Dizeller piyasaya sürüldü. 
Şimdi de dizel evriminin bir sonraki aşamasını, çığır açan i-ART teknolojisi yönlendiriyor.

Yakıt enjeksiyonu nasıl optimize edilebilir?

Dizel motorlar yakıtı basınçlı havanın içine enjekte ederek yakar. Bu da yakıt enjeksiyonunun zamanlamasını ve miktarını dizel motorun performansının çok önemli bir parçası haline getirir. Dolayısıyla, yakıt enjeksiyonunun hassas bir şekilde kontrol edilmesi, motor performansının en üst düzeye çıkarılmasının temelini oluşturur.

Her bir enjektörde bir sensör mü? 
Kesinlikle benzeri görülmemiş bir şey.

 

Koji Ishizuka 
i-ART Geliştirme Proje Lideri, Dizel Motor Yönetim Sistemi Mühendisi

"Bir common rail sistemindeki sensörü izlerken, aklıma yeni bir fikir geldi. Enjeksiyonun eylemlerini izlemek için sensörü neden enjektörün içine koymuyoruz ki dedim?"

Dünyada bir ilk. 
i-ART teknolojisi.

Her bir enjektörün içinde bulunan minyatür bir basınç sensörü enjeksiyonun eylemlerini izler. 

i-ART teknolojisi, enjeksiyon miktarının ve zamanlamasının optimum kontrolü için saniyede 1000 defa gerçekleşen yakıt enjeksiyonunlarının her bir enjektördeki yakıt basıncı ve sıcaklık dalgalanmalarını hassas bir şekilde ölçer. Enjeksiyon miktarının ve zamanlamanın optimum kontrolü için. Sonuçlar mı? Temiz, sessiz, yakıt verimliliği sunan ve dünyada bu konuda birinci sırada yer alan performans. 

Sapmaları saniyenin 100.000'de biri hassaslıkta düzelten zeka.

i-ART, enjeksiyon miktarını ve zamanlamasını 1/100.000 saniye hassaslıkla optimize eder. Bu, bir F-1 aracının 300 km/sa. hızda bir milimetrelik seyir süresine eşdeğerdir. i-ART, yaptığı yenilikle gerçek anlamda akıllı dizel motorların ortaya çıkmasını sağladı.

i-ART: Biyo-yakıtı da destekliyor

i-ART aynı zamanda biyo-yakıtların ve enjeksiyonu karmaşık hale getiren diğer yakıtların da motorlarda kullanılmasını mümkün hale getirir. Bu olağanüstü teknoloji, tüm dünyanın dikkatini çekiyor.

Değişim rüzgarları Brezilya ormanlarında da esecek.

Toyota Hilux'un Brezilya için üretilen modeli, bir Dizel Partikül Filtresi (DPF) olmadan sıkı PROCONVE L6 düzenlemelerinin gerekliliklerini yerine getiren bir i-ART dizel motorla donatılmıştır. Dizelin gürültülü, dumanlı bir araç olduğu konusundaki yaygın görüşü tamamen ortadan kaldıran bu gelişme, Brezilya ormanlarına daha temiz bir havanın getirilmesine yardımcı olacak.

Dizel motorların gözde olduğu Avrupa'da bile i-ART çığır açan bir gelişme oldu.

i-ART, Volvo'nun sınıfındaki en yüksek motor verimine ve yakıt verimliliğine sahip motor olarak bilinen yeni çevre dostu Drive-E motorunun satışında en önemli faktör olarak tanıtılıyor.

Daha temiz, daha parlak bir gelecek için dizel motor zekası.

i-ART temiz dizel tasarımı, gelişmiş otomotiv sektörüne katkıda bulunacak bir atılımı tetikliyor. Geliştirme çabalarımız, dizel motorları da aşarak benzinli motorlara, elektrik sistemlerine ve diğer alanlardaki çözümlere kadar uzanıyor. DENSO, dünyayı korumak ve çocuklarımıza daha parlak bir gelecek hazırlamak amacıyla, yeni zorluklar üstlenmeyi ve yenilikler geliştirmeyi asla bırakmayacak. 

Bu İçeriği Paylaş:
Yukarı
WhatsApp Destek